Alüminyum Kompozit Panel Kaplama Örneği

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

11.10.2018 0 Yorum

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama


Kompozit panel kaplamanın bir çeşidi olan alümiyum kompozit panel kaplama yaklaşık 0.5 mm kalınlıkta olan iki adet alüminyum levhanın arasına polietilen malzemesinin doldurulması ile yapılır. Bu işlemden sonra kalınlık yaklaşık olarak 3 – 6 mm’ e kadar çıkabilmektedir. Daha sonra panelin yüzeyi florokarbon boya ile boyanarak koruyucu bir film ile kaplanır. Alüminyum panel kaplama sahip olduğu avantajları ile iç ve dış cephe kaplamalarında tercih edilebilmektedir. Paslanmaya, çatlamaya, kırılmaya karşı dayanıklılığı olan bu yapı malzemesi özellikle dış cephe kaplamalarında oldukça fazla kullanılmaktadır.
Kompozit Kaplama Örnekleri


Kompozit panel kaplamaları çeşitli malzemeler ile kaplanarak cam dış cephe kompozit kaplama, doğal ahşap dış cephe kompozit kaplama, marine kontroplak kaplama, kültür taşı ya da kültür tuğlası iç ve dış cephe kompozit kaplama şeklinde daha estetik ve şık bir görünüme sahip olabilmektedir. Kompozit kaplamalar ile yapılan restorasyon uygulamaları sonucunda eski görünümlü binalar son derece estetik ve dekoratif bir yapıya dönüşebilmektedir. Kültür tuğlaları olarak bilinen antik tuğla, taşra tuğla ve retro tuğla ile uygulanan kompozit kaplama modelleri farklı tonlarda dekoratif malzemeler olup yapıldığı ortama sofistike bir hava katmaktadır. Ayrıca ıhlara taşı, kayrak taşı ve yığma taşı gibi kültür taşı modelleri de kompozit panel kaplamanın farklı örneklerinden olup isteğe göre uygulanabilmektedir.


Alüminyum Kompozit Panel Özellikleri


Alüminyum kompozit panel sahip olduğu pozitif özellikleri ile kaplama iç ve dış cephe kaplamalarında çok fazla tercih edilmektedir. Yaygın bir kullanım alanı olan bu yapı malzemesinin özellikleri arasında;

 • Oldukça esnek bir yapıda olmasından dolayı kolay şekil alabilmesi,
  Hafif olması,
  Ses ve ısı yalıtımı sağlaması,
  Korozyona ve iklim şartlarına karşı dayanıklı olması,
  Darbelere karşı dayanıklı olması,
  Kolayca temizlenebilmesi bulunmaktadır.


Kültür tuğlaları olarak bilinen antik tuğla, taşra tuğla ve retro tuğla ile uygulanan kompozit kaplama modelleri farklı tonlarda dekoratif malzemeler olup yapıldığı ortama sofistike bir hava katmaktadır.

Kompozit Kaplama Fiyatları


İleri teknoloji ürünü olan ve tüm olumlu özellikleri ile cephe kaplamalarında ve restorasyon uygulamalarında mimarların çok fazla tercih ettiği kompozit panel kaplama fiyatları kullanılan malzemelerin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Alüminyum panel kaplama fiyatları m2 başına 125 TL ve 155 TL arasında değişmekte olup kompozit kaplamanın farklı çeşit bir malzeme ile kaplanması daha da pahalı olabilmektedir.

Yorum Yap