Çatı Konstriksüyon Nedir

Çatı Konstrüksiyon

24.10.2018 0 Yorum

Çatı Konstrüksiyon


Bina mühendisliği, yapı ve bina tasarımı ve teknolojisinde kullanılan konstrüksiyon, çatı sistemlerinde de farklı malzemeler ile yapının oluşmasını tanımlamaktadır. Yapı anlamına gelen konstrüksiyon çatı sistemlerinde genellikle çelik malzemeden yapılmaktadır. Çelik en sağlam yapı malzemesi olarak binalarda güvenliği sağlamakta, soğuk ve sıcaktan etkilenmemektedir. Çelik çatılarda ısı tasarrufu gerçekleştirmek mümkün olup konfor sağlaması sayesinde tercih edilmektedir.Çatı Konstrüksiyon Nedir?


Parçaların bir araya gelmesiyle oluşturulmuş birleşik bir bütünü ifade eden bir kavram olan konstrüksiyon, çatıların çeşitli malzemeler ile birleştirilerek elde edilmesini ifade etmektedir. Çatı konstrüksiyon çeşitli maddeler ile oluşturulabilmektedir. Çelik çatı konstrüksiyonları ile binalar doğal afetlere karşı daha güvenli hale getirilmekte. Üstelik uygun fiyatlarla yapılabilen bu çatı sistemi oldukça sağlamdır. Çelik çatı sistemi deprem bölgelerinde de tercih edilmekte olup en fazla fabrika binaları, spor tesisleri, sıcak, soğuk ya da rüzgarlı bölgelerde sıklıkla karşılaşılmaktadır.


Konstrüksiyon Çatı Sistemleri


Yapıyı oluşturan malzemeler bütünü olarak ifade edilebilen konstrüksiyon, kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar; dolu konstrüksiyon, mer’i konstrüksiyon, petek konstrüksiyon, ızgara konstrüksiyon, yırtmalı konstrüksiyondur. Konstrüksiyon sistemleri ile farklı yapılarda kullanım imkanı bulmaktadır. Çelik, betonarme, ağaç gibi birçok çatı sistemi bulunmakla beraber çatı şekilleri de hava şartları ve mimari tasarıma göre değişebildiğinden kullanılacak olan malzeme de değişmektedir. Günümüzde çatı konstrüksiyon sistemleri hızlı ve güvenli şekilde yapılara uygulanmaktadır.


Konstrüksiyon sistemleri ile farklı yapılarda kullanım imkanı bulmaktadır. Çelik, betonarme, ağaç gibi birçok çatı sistemi bulunmakla beraber çatı şekilleri de hava şartları ve mimari tasarıma göre değişebildiğinden kullanılacak olan malzeme de değişmektedir.

Çatı Konstrüksiyon Çeşitleri


Çatı konstrüksiyon işlemlerinde demir çatı, çelik ve demirin karışımından elde edilen ve en sık kullanılan çatı malzemesidir. Farklı çatı çeşitlerinde kullanım alanı bulmaktadır. Çatı çeşitleri arasında sundurma çatılar, beşik çatılar, tek satıhlı çatılar, kırma çatılar, çelik çatı, tepeden ışık alabilen özel çatılar bulunmaktadır. Sundurma çatılar V şeklinde olan çatıları ifade etmekte olup bu çatı türü en fazla müstakil evlerde kullanılmaktadır. Beşik çatıların ise iki tarafı meyilli olmaktadır. Bu çatılar evlerde, depolarda ve tesislerde kullanılmaktadır. Tek satıhlı çatılar genellikle garaj ve odunluk benzeri yerlerde kullanılmakta olup eğimli çatılardır. Kırma çatıların yağmur sularını dört yana akıtabilme olanağı olduğundan yağışlı bölgelerde sık tercih edilir. Çelik çatılar uygulama bakımından kolaylık sağlayan uzun ömürlü çatılardır. Tepeden ışık alan çatılar ise fabrikalar, avmler, çiftlikler gibi ışık ihtiyacı olan yapılarda kullanılır.

Yorum Yap