Cephe Kaplama Malzemeleri Nelerdir

Cephe Kaplama Malzemeleri

26.10.2018 0 Yorum

Cephe Kaplama Malzemeleri


Etrafımızda bulunan yapılardan bazılarının çok daha özel göründüğü bir gerçektir. Bunu sağlayan binaların dışında kullanılan cephe kaplama sistemleridir. Bahsedilen sistemler farklı malzemeler kullanılarak yapılmakta ve binaların çehrelerini tamamen değiştirerek yeni bir kimlik edinmelerini sağlamaktadır. Bu durum binaları kullanan kurum, kuruluş ya da şirketler açısından çok önemli bir avantaj sunmaktadır. Adeta bina sayesinde sürekli reklam yapabilme fırsatı elde edilmektedir.


Cephe Kaplama Malzemeleri Çeşitleri


Cephe kaplama sistemleri incelendiğinde sürekli farklı malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Yani bu alanda önemli bir çeşitlilik bulunmakta ve bu da binaların çok farklı görünüm almasına neden olmaktadır. Kullanılan malzemelerin türüne bağlı olarak binalara farklı görünümler kazandırmanın dışında bir takım avantajlar ya da yararlar sağlanması da söz konusudur. Bundan dolayı da tercih edilecek malzeme çok önemlidir.

Cephe Kaplama Malzemeleri ve Alüminyum


Cephe kaplama sistemlerinde kullanılan malzemelerin başında alüminyum gelmektedir. Söz konusu malzemenin kendi içinde sağladığı bir takım avantajlar bulunmaktadır. Dünya yer kabuğunun yaklaşık %8’lik kısmı alüminyumdan oluşmakta ve buna bağlı olarak da kolay bulunan bir malzeme olma özelliği taşımaktadır. Parlak bir yapıya sahip olan bu malzeme ayrıca hafiftir. Bu da binalara ekstra bir yük getirmeme konusunda çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Hafif olmasına karşın dayanıklı sayılabilecek bu malzeme farklı şekillerde kaplama sistemleri içerisinde yer almakta ve binaların çok daha özel bir yer olmasını sağlamaktadır. Kaplama sistemleri içerisinde alüminyum kullanım oranı oldukça fazladır ve giderek artmaktadır. Bu malzeme bazı sistemlerde çok yoğun olarak kullanılırken bazılarında ise nispeten daha az kullanılmaktadır.

Cephe kaplama sistemlerinde kullanılan malzemelerin başında alüminyum gelmektedir. Söz konusu malzemenin kendi içinde sağladığı bir takım avantajlar bulunmaktadır.

Cephe Kaplama Malzemeleri Arasında Yer Alan Cam


Cephe kaplama sistemlerinin özel bir görünüm elde etmesi için kullanılan bir diğer malzeme ise camdır. Hemen her binada etkin olarak kullanılan camların farklı türleri ve renkleri bulunmaktadır. Dolayısıyla da camlar kullanılarak farklı görünümlerin elde edilmesi mümkündür. Camların sağlamış olduğu avantajlardan bazıları şunlardır:
  • Güneş ışığının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

    Estetik ve şık bir görünümü binalara kazandırmaktadır.

    Çevreci bir yapıya sahiptir ve uygulanan binalar şeffaf mekanlara dönüşmektedir.

Yorum Yap