Transparan Cephe Sistemleri Örnekleri

Transparan Cephe Sistemleri

23.10.2018 0 Yorum

Transparan Cephe Sistemleri


Cephe kaplama sistemleri son yıllarda özellikle kurumsal binaların çehrelerini değiştiren önemli bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Farklı malzemelerin kombinasyonları ve değişik teknikler uygulanması sonucunda ortaya çok özel görüntüler çıkmasını sağlayan bu sistemler giderek yaygınlaşmaktadır.Transparan Cephe Sistemleri ve Genel Özellikleri


Kaplama sistemleri farklı çeşitlerde yapılmakta olup bunların her birisinin farklı avantajı bulunmaktadır. Kullanılan malzemeler ve uygulama şekli değişkenlik göstermekte ve buna bağlı olarak da elde edilen sonuç farklı olmaktadır. Transparan cephe sistemleri de bu tür bir uygulama olarak dikkat çekmekte ve binalarda sıklıkla kullanılmaktadır.


Transparan Cephe Sistemleri ve Sağladığı Avantajlar


Adından da anlaşılacağı gibi transparan cephe sistemlerinde binaların dış yüzeyleri tamamen cam ile kaplanmakta ve böylece şeffaf bir görüntü elde edilmektedir. Yapı malzemeleri arasında bulunan camın farklı özellikleri sayesinde ortaya çıkan görünüm oldukça şık ve modern olmaktadır. Böylece binalar adeta kendisinin reklamını yapmakta ve bu da binayı kullanan kurum ya da kuruluşlara ciddi bir prestij kazandırmaktadır. Bu prestij binaların görünümünün etkileyiciliği ile olmaktadır. Yapılan çalışmalarda transparan cephe sistemlerinin mimari açıdan birer sanat eserine dönüşmesi mümkündür.


Binaların güneş ışığından yararlanmaları konusunda oldukça başarılı olan transparan cephe sistemleri bu özelliğinden dolayı enerji tasarrufu sağlamaktadır. Sağlanan tasarruf aydınlatma alanında olduğu gibi özellikle kış aylarında güneşin yaydığı ısı etkin olarak kullanılmakta ve böylece daha az yakıt tüketerek binaların ısınması sağlanmaktadır. Bunların dışında oldukça da çevreci olan bu sistemlerde kullanılan malzemelerin neredeyse tamamı geri dönüştürülebilmektedir. Bu bakımdan da çok ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Camın görselliği ve geri dönüştürülebilir olması çevreye önemli bir katkı sağlamaktadır.


Adından da anlaşılacağı gibi transparan cephe sistemlerinde binaların dış yüzeyleri tamamen cam ile kaplanmakta ve böylece şeffaf bir görüntü elde edilmektedir. Yapı malzemeleri arasında bulunan camın farklı özellikleri sayesinde ortaya çıkan görünüm oldukça şık ve modern olmaktadır.

Transparan Cephe Sistemleri ve Kullanıldıkları Binalar


Transparan cephe sistemleri farklı binalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Farklı seçeneklerin rahatlıkla uygulanmasından dolayı bina çeşitliliğinin fazla olduğunu söylemek mümkündür. Terminaller, araştırma merkezleri, oto plazalar ve havalimanları gibi farklı binalarda uygulanan bu sistemler giderek yaygınlaşmaktadır. Camların sağlamış olduğu görsellik farklı renkteki camlar ile daha da üst seviyelere çıkmakta ve söz konusu binalarda çok daha güzel sonuçlar vermektedir.


Yorum Yap